wtorek, 20 grudnia 2011

Szpieg (Tinker, Tailor, Soldier, Spy, 2011)

reżyseria: Tomas Alfredson
scenariusz: Bridget O'Connor, Peter Straughan
produkcja: Wielka Brytania, Niemcy, Francja
gatunek: szpiegowski thriller akcji (?)

Dwugodzinny orgazm - brzmi zachęcająco, prawda? Tak też się z mężem nastawiliśmy po przeczytaniu filmwebowskich komentarzy, gdy wybieraliśmy się do kina z biletami jako mężowym prezent mikołajkowym w ręce. Odkładam te bazgroły już ze dwa tygodnie, czy więc orgazm był tak nieziemski, że do dziś nie mogę się pozbierać? Hm. Not realy.

Tutaj zwykle pojawia się krótki opis fabuły, mający choćby w minimalnym stopniu przybliżyć, o czym film właściwie jest. I, wierzcie mi, pojawiłby się, gdyby nie to, że jak ostatni imbecyl niewiele z tej historii zrozumiałam. Raz, że gdzieś tam się kilka razy powyłączałam, dwa, że dziewczyna przede mną rozpraszała mnie świecącym ekranem telefonu, trzy, że nie starałam się jakoś mocno w rzecz wciągać, skoro sama nie wyciągnęła po mnie łapsk wystarczająco skutecznie, by mnie zaintrygować. Kiedy więc po wyjściu z sali zaczęliśmy z mężem rozmawiać o Szpiegu, okazało się, że nie dość, że źle zinterpretowałam połowę scen, to jeszcze, koniec końców, pomieszałam bohaterów. Trochę wstyd, ale chyba większym byłoby pisanie o czymś, o czym nie ma się dużo mądrego do powiedzenia i zachwycanie nad arcydzielnością czegoś, co arcydziełem, w moim mniemaniu, wcale nie jest.

Cała historia pochodzi, jak wyczytałam, z powieści Johna Le Carrégo. I, niech będzie, pokrótce: George Smiley (Gary Oldman), jako doświadczony agent brytyjskiej służby wywiadowczej, otrzymuje zadanie rozszyfrowania kreta - podwójnego agenta, członka tego samego wywiadu, sprzedającego najtajniejsze o nim informacje zainteresowanym (i dobrze za to płacącym). Żeby nie spalić, zakończę na lakonicznym stwierdzeniu, że odpowiedź na pytanie, kto jest be, zaskakuje nie tylko Smileya...

Moje pierwsze i niemalże jedyne wrażenie, przewijające się przez całe dwie godziny: jakie to wszystko brzydkie. Brzydkie miasta, brzydcy ludzie, brzydkie interesy,  uczynki, intrygi. Celowo, z pewnością, to wszystko odpycha, odciąga od wszystkiego, co nie jest celem akcji i misji Smileya. Nawet kobiety, które zliczyć się da na palcach jednej ręki (nie biorąc pod uwagę tła), nie grzeszą urodą, a jeśli nawet, to jakoś brakuje im czaru. Tak to wszystko wyszło Alfredsonowi: szare, powolne i dalekie od podniet. Ale może o to chodziło?

Aktorzy? No są. Nawet dość znani - choćby Oldman, Jones, Hurt i Firth. Wszyscy wcielający się w role poważnych mężczyzn, poważnie zajmujących się poważnymi sprawami i zupełnie niepoważnie dających się wplątać w coś, do czego nie do końca są przekonani. Wyszło przekonująco. Chociaż tyle.

Czy polecam? Mój mąż twierdzi, że faceci powinni być zainteresowani. Czuj(e)cie się zachęceni?


6 komentarzy:

 1. Angielski film do bólu, klimat, styl, aktorzy, historia, no wszystko angielskie. Dla mnie lekko nazbyt, choć nie powiem że się wynudziłem. Dla miłośników takiego stylu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka Johna Le Carrégo mnie nie wciągnęła, wynudziła mnie i nawet nie chciało mi się jej czytać do końca, więc i na film nie czekałem, i na pewno w kinie go nie obejrzę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja także. czekam na ten film w wersji dvd, żeby w domu, spokojnie, w razie czego z mozliwością przewinięcia, zobaczyć co zacz. Co prawda, obecnie nie gustuję jakoś nadzwyczajnie w filmach szpiegowskich, ale z uwagi na obsadę zobaczę. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Obejrzałem, ale nie zachęcony fabułą, bo jej nawet nie czytałem, a tym, że to rzekomo jeden z najlepszych filmów ubiegłego roku. Obsada, mimo, że nie składająca się z gwiazdek jak choćby w "Contagion" również genialna i na pewno rozpoznawalna. Nie spodobał mi się film, ale nie będę ukrywał, że dlatego, że również go nie ogarnąłem swoim małym umysłem. Starałem się coś złapać z akcji, ale oprócz tego, że szukali "kreta" dużo więcej nie byłem w stanie wyłapać. Film miał zadatki na bardzo dobry, ale pewne fakty można było uprościć tak, żeby nie trzeba było czuć się jak ostatni debil na koniec seansu ;]

  OdpowiedzUsuń
 5. What's up friends, how is everything, and what you would like to say about this paragraph, in my view its truly remarkable in favor of me.

  http://synbridge.jp/com/specialitytrucks
  Feel free to visit my blog post - used boom trucks

  OdpowiedzUsuń
 6. I hаνе lοaded уour site іn 4 complеtelу diffeгent brоwsers and
  І must say your blоg loаds a lot quісker then mοѕt.

  Woulԁ уοu mind e-mailing me the name of
  your hosting comρany? My pеrsonal emaіl
  is: marla-felіx@gmail.com. I'll even sign up through your own affiliate link if you would like. Kudos

  http://myanimelist.net/profile/i80equipment
  Also visit my web page bucket trucks

  OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.