Strony

niedziela, 17 listopada 2013

Kapitan Phillips (Captain Phillips, 2013)

reżyseria: Paul Greengrass
scenariusz: Billy Ray
produkcja: USA
gatunek: biograficzny

Będąc świeżo po seansie świetnego filmu, mam pokusę, by w ogóle nie pisać żadnej recenzji, tylko po prostu wysłać Was bez słowa do kina, byście sami przekonali się, że warto. Tak mogłabym zrobić także teraz (więc jeśli nie macie czasu czytać dalej, możecie zakończyć lekturę już tu z informacją, że na Kapitana Phillipsa iść warto i nawet trzeba), ale pokuszę się o parę słów, bo to w gruncie rzeczy czysta przyjemność pisać o filmie w samych superlatywach. No to piszę.

Mój pierwszy kontakt z filmem - jego fragmentem właściwie - nie pociągnął za sobą ani odrobiny zainteresowania. Piraci nie interesowali mnie nigdy i w żadnej odsłonie - nawet w przypadku tych słynnych, z Karaibów, skończyło się na stosunkowo beznamiętnym seansie i emocjach zupełnie nieadekwatnych do popularności serii. Jakoś nie pomyślałam, że to piraci współcześni, a wydarzenia, które przedstawia fabuła, miały miejsce naprawdę, i że to wszystko trochę zmienia. O tym, że jednak się zdecydowałam na film wybrać, zadecydowały trzy rzeczy: oscarowe przewidywania, które zaczynają się lawinowo pojawiać w amerykańskich serwisach filmowych, typujące Hanksa do nominacji za rolę pierwszoplanową, Wasze pochlebne opinie (widzicie, a jednak warto do mnie mówić, biorę to pod uwagę, choć tylko czasem;)) i strach przed Adwokatem, który - jak znów prawicie - jest filmem bardzo miernym, a na który się w ten weekend miałam wybrać. Cieszę się, że to wszystko się stało, bo w przeciwnym razie ominąłby mnie jeden z najlepszych filmów roku. 

Paul Greengrass bez wątpienia umie budować napięcie. Wszystko w tej produkcji do siebie pasuje: wartka, sprawnie zmontowana akcja ukazana jest w poszarpanych, błyskawicznych kadrach, kamera jest świadomie niestabilna, a zdjęcia w zależności od planu nieostre w tle lub maksymalnie precyzyjne w detalu. Zamaszyste brzmienia Henry'ego Jackmana wtapiają się w tok akcji, nie pozwalając ani na chwilę zapomnieć, że gra toczy się tu na śmierć i życie, a stężenie emocji jest tak duże, że robi się fizycznie gorąco. A to wszystko tylko rama żywej historii, która wciąga jak rasowy thriller i zdumiewa podwójnie z uwagi na fakt, że jest autentyczna. Wreszcie to nie morze jest największym wrogiem bohaterów, jest nim człowiek - i to człowiek z jednej strony tak dla nas abstrakcyjny (pirat), z drugiej tak dzisiejszy, że jego zachowanie jest niemal machinalnie racjonalizowane miejscem, w którym żyje. Somalijscy piraci są... somalijskimi piratami. Brzydcy, głośni, agresywni, podejrzliwi i zdeterminowani są nie tylko odrażający, ale i trudni w odbiorze. Dzięki temu jednak wzbudzają spore emocje, nie da się przejść obok nich obojętnie. 

Kontrastujący z nimi tytułowy bohater ma nas za to w kieszeni już od pierwszych scen filmu. To profesjonalista, zachowujący trzeźwy umysł nawet w najgroźniejszych sytuacjach, z którego jednocześnie bije maksymalne człowieczeństwo, z wpisaną weń wrażliwością, strachem i instynktowną, choć nie zawsze rozważną walką o przetrwanie. Postać sama w sobie godna podziwu, z siłą podwojoną przez arcydobrego w tej roli Hanksa, który w finałowych scenach Kapitana Phillipsa daje tak niewiarygodny popis aktorstwa, że aż przechodzą ciarki. Takie to realistyczne. Genialna kreacja, absolutnie warta każdego wyróżnienia.

Czy polecam? Bardzo. Iść, póki grają.


12 komentarzy:

  1. Mówi się o możliwej nominacji do Oscara? O rany to obejrzeć muszę! (Ponoć na nominacje ma szansę The Butler z powodu obsady) O jakimś jeszcze filmie, który ma być emitowany w tym roku mówi się, że warto obejrzeć nim Oscarowe nominacje zostaną ogłoszone?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na pewno "12 Years a Slave" Steve'a McQueena - tutaj główna rola męska (Chiwetel Ejiofor) to chyba największy konkurent Hanksa. Ale film pewnie zgarnie więcej nominacji, bo tematyka "amerykańska". Premiera u nas 31 stycznia.

      W nominacjach aktorskich (pierwszoplanowych) myślę, że Robert Redford za "All Is Lost" (data polskiej premiery nieznana), może Matthew McConaughey za "Dallas Buyers Club" (też nie wiadomo czy i kiedy). Oczywiście, byłoby cudownie, gdyby nominowali Leo za "The Wolf of Wall Street" (3 stycznia), ale wiadomo, jak to z nim jest. Z kreacji kobiecych - "Saving Mr. Banks z Emmą Thompson (24 stycznia) i "Philomena" z Judi Dench (28 lutego) i "August Osage County" z Meryl Streep.

      Z filmów w kontekście Oscarów czekam też na "American Hustle" Davida O. Russella (14 lutego), "Nebraska" Payne'a, "Her" i "The Butler" właśnie:)

      Usuń
    2. Czyli ponownie jak przed rokiem styczeń i luty spędzę w kinie :D Dzięki!!!

      Usuń
    3. Polscy dystrybutorzy nadrabiają wtedy zaległości, taki los:) Nie pozostaje nic innego, jak oszczędzać i później cieszyć się dobrym kinem:)

      Usuń
  2. Jakoś ominął mnie ten tytuł i nawet nie wiedziałam, że ten film jest u nas w kinach. Wybierz się proszę na Papuszę ( oczywiście jak możesz) bo bardzo jestem jej ciekawa, a nie jestem do końca przekonana czy warto :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Tak jak radzisz we wstępie, nie czytam całej recenzji, tylko pójdę do kina. Temat jak najbardziej intrygujący, a i rezyser świetnie sobie z takimiż radzący. Dam znać, w razie czego. Bo ochotę mam na seans, ale czy mi się uda ją zrealizować, to inna sprawa. Ale w razie czego, będzie przecież dvd.
    Na "Papuszę" też bym chciała iść, właśnie narkotyzuję się teledyskiem promującym ten film (Kayach - kocham jej głos). Myślę, że warto, chocby ze względu na piekne artystyczne wręcz zdjęcia, no i muzykę, o wątku samej papuszY już nie wspominając, bo temat Cyganów jest jak dla mnie przeciekawy, i w jakimś sensie bliski, wszak wychowałam się na cygańskich bajkach tłumaczonych przez Ficowskiego i na ludowych opowieściach o Cyganach porywających dzieci, którymi straszono nas w dzieciństwie. :) :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Byłem na filmie z dziewczyną w zeszłym tygodniu. Szczeny nam opadły do ziemi po seansie :) Genialny film jeden z lepszych jakie widziałem w tym roku. Nie można go nie obejrzeć!

    OdpowiedzUsuń
  5. Zgadzam się z recenzją. Również miałam seans "Adwokata" zaplanowany, ale zmieniłam zdanie, gdy przeczytałam pochlebne opinie o "Phillipsie". Wciągający i naprawdę emocjonujący film! :)

    OdpowiedzUsuń
  6. "Kapitan Phillips" to rewelacyjna produkcja! Będąc tydzień po seansie nadal żyję tym filmem. :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Nie widziałam tego filmu, ale po przeczytaniu recenzji na pewno się skuszę i obejrzę :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Dokładnie film genialny i długo tkwi w pamięci:)

    OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.